Religijność Japończyków, a rzeczywistość

Japonia to jeden z najbardziej zadziwiających miejsc, które każdy choć raz chce zobaczyć na własne oczy. Królestwo mangi, anime, różnorodnych przekąsek, ramen, gachapon czyli kapsułek z zabawkami, masa gier i elektroniki, pełne rozrywki Tokyo, gdzie nie można się nudzić.

Religijność Japończyków

Tokyo jest wręcz nastawione na wydawania, masa produktów kusi do zakupów i to na maksa.
Jednak tutaj chciałam zwrócić uwagę na religijność Japończyków, otóż w Japonii pomimo, że dominującą religią jest buddyzm, a także rdzenna religia Japonii shintoizm, to pomimo tego religia, która poniekąd jest filozofią życia, nie jest dominującą częścią życia współczesnego Japończyka. Jest to nierozłączną częścią kultury i wyznacznikiem życia, jednakże młodzi Japończycy w ogóle nie wierzą i nie jest to nic nadzwyczajnego.

Co do Chrześcijaństwa to jest 1% z japońskiej populacji, czyli cząstka Japończyków, którzy wierzą w jednego Boga, ale nie jest to dominująca religia, która wyznacza tutejsze życie i na szczęście. Za to wiadomo kościoły można spotkać wszędzie i kto czuje potrzebę może do nich zawitać.

Shinto i Buddyzm

Japończycy, co zauważyłam, często mieszają religię shinto z buddyzmem. Buddyzm przyjął się tak lekko tylko dlatego, że przypominał ich rdzenną religię shinto. Wszystko ładnie się zaadaptowało.
Shinto to trochę religia natury, więc można powiedzieć, że Japończycy traktują naturę w sposób szczególny, wychodzi to w ich legendach i mitach, wszystko wiąże się z naturą i jej wszechmocą, której nie da się okiełznać. Kami czyli boska moc, którą można znaleść we wszystkim, a zatem to religia politeistyczna, wierząca w wielu bogów.

Miłość do natury

Myślę, że religia shinto wywarła największy wpływ na japońską kulturę i zamiłowanie do natury. Jest to widoczne w życiu codziennym Japończyków. Widać wyraźnie, że potrafią łączyć naturę z kulturą w sposób płynny. Czegokolwiek się nie dotkną widać łączenie natury z nowoczesnością, w ich przypadku nie jest to niemożliwe. Dokładnie tak jak konstrukcja budynków, które przystosowane są do naturalnych warunków, czyli trzęsień ziemi, budynki kołyszą się w rytm trzęsienia nie powodując zniszczeń. To wymaga precyzji. Nikt jak oni nie potrafi czuć i rozumieć natury. Oprócz tych gór śmieci, które produkują z takim zamiłowaniem, mogliby uchodzić za wzór.

Świątynia Gokoku-ji. Główna świątynia z okresu Edo. Świątynia ta została zbudowana w 1681 r.

Gokokuji Temple

http://www.gokokuji.or.jp/english